Past Winners of the Cheltenham Gold Cup

Below you can find a complete list of past winners of the Cheltenham Festiva's Gold Cup.
You can find the latest horse racing results for the Gold Cup and other Cheltenham Festival races at the Racing Post.

Year Winning Horse Jockey Trainer Owner
2009 Kauto Star  Ruby Walsh  Paul Nicholls  Clive D. Smith
2008 Denman  Sam Thomas  Paul Nicholls  Barber / Findlay
2007 Kauto Star  Ruby Walsh  Paul Nicholls  Clive D. Smith
2006 War of Attrition  Conor O'Dwyer  Mouse Morris  Gigginstown House Stud
2005 Kicking King  Barry Geraghty  Tom Taaffe  Conor Clarkson
2004 Best Mate  Jim Culloty  Henrietta Knight  Jim Lewis
2003 Best Mate  Jim Culloty  Henrietta Knight  Jim Lewis
2002 Best Mate  Jim Culloty  Henrietta Knight  Jim Lewis
2001 race cancelled  due to outbreak of foot-and-mouth disease
2000 Looks Like Trouble  Richard Johnson  Noel Chance  Tim Collins
1999 See More Business  Mick Fitzgerald  Paul Nicholls  Barber / Keighley
1998 Cool Dawn  Andrew Thornton  Robert Alner  Dido Harding
1997 Mr Mulligan  Tony McCoy  Noel Chance  M. & G. Worcester
1996 Imperial Call  Conor O'Dwyer  Fergie Sutherland  Lisselan Farms Ltd
1995 Master Oats  Norman Williamson  Kim Bailey  Paul Matthews
1994 The Fellow  Adam Kondrat  Fran├žois Doumen  Marquesa de Moratalla
1993 Jodami  Mark Dwyer  Peter Beaumont  John Yeadon
1992 Cool Ground  Adrian Maguire  Toby Balding  Whitcombe Manor Racing
1991 Garrison Savannah  Mark Pitman  Jenny Pitman  Autofour Engineering
1990 Norton's Coin  Graham McCourt  Sirrel Griffiths  Sirrel Griffiths
1989 Desert Orchid  Simon Sherwood  David Elsworth  Richard Burridge
1988 Charter Party  Richard Dunwoody  David Nicholson  Smith / Mould
1987 The Thinker  Ridley Lamb  Arthur Stephenson  Tom McDonagh
1986 Dawn Run  Jonjo O'Neill  Paddy Mullins  Charmian Hill
1985 Forgive 'n Forget  Mark Dwyer  Jimmy FitzGerald  Tim Kilroe & Sons Ltd
1984 Burrough Hill Lad  Phil Tuck  Jenny Pitman  Stan Riley
1983 Bregawn  Graham Bradley  Michael Dickinson  James Kennelly
1982 Silver Buck  Robert Earnshaw  Michael Dickinson  Christine Feather
1981 Little Owl  Jim Wilson  Peter Easterby  Robin & Jim Wilson
1980 Master Smudge
Richard Hoare  Arthur Barrow  Arthur Barrow
1979 Alverton  Jonjo O'Neill  Peter Easterby  Snailwell Stud Co.
1978 Midnight Court  John Francome  Fred Winter  Olive Jackson
1977 Davy Lad  Dessie Hughes  Mick O'Toole  Anne-Marie McGowan
1976 Royal Frolic  John Burke  Fred Rimell  Sir Edward Hanmer
1975 Ten Up  Tommy Carberry  Jim Dreaper  Duchess of Westminster
1974 Captain Christy  Bobby Beasley  Pat Taaffe  Jane Samuel
1973 The Dikler  Ron Barry  Fulke Walwyn  Peggy August
1972 Glencaraig Lady  Frank Berry  Francis Flood  Patrick Doyle
1971 L'Escargot  Tommy Carberry  Dan Moore  Raymond R. Guest
1970 L'Escargot  Tommy Carberry  Dan Moore  Raymond R. Guest
1969 What a Myth  Paul Kelleway  Ryan Price  Lady Lucy Weir
1968 Fort Leney  Pat Taaffe  Tom Dreaper  John Thomson
1967 Woodland Venture  Terry Biddlecombe  Fred Rimell  Harry Collins
1966 Arkle  Pat Taaffe  Tom Dreaper  Duchess of Westminster
1965 Arkle  Pat Taaffe  Tom Dreaper  Duchess of Westminster
1964 Arkle  Pat Taaffe  Tom Dreaper  Duchess of Westminster
1963 Mill House  Willie Robinson  Fulke Walwyn  Bill Gollings
1962 Mandarin  Fred Winter  Fulke Walwyn  Peggy Hennessy
1961 Saffron Tartan  Fred Winter  Don Butchers  Guy Westmacott
1960 Pas Seul  Bill Rees  Bob Turnell  John Rogerson
1959 Roddy Owen  Bobby Beasley  Danny Morgan  12th Earl of Fingall
1958 Kerstin  Stan Hayhurst  Verly Bewicke  George H. Moore
1957 Linwell  Michael Scudamore  Charlie Mallon  David Brown
1956 Limber Hill  Jimmy Power  Bill Dutton  James Davey
1955 Gay Donald  Tony Grantham  Jim Ford  Philip Burt
1954 Four Ten  Tommy Cusack  John Roberts  Alan Strange
1953 Knock Hard  Tim Molony  Vincent O'Brien  Moya Keogh
1952 Mont Tremblant  Dave Dick  Fulke Walwyn  Dorothy Paget
1951 Silver Fame  Martin Molony  George Beeby  1st Baron Bicester
1950 Cottage Rake  Aubrey Brabazon  Vincent O'Brien  Frank Vickerman
1949 Cottage Rake  Aubrey Brabazon  Vincent O'Brien  Frank Vickerman
1948 Cottage Rake  Aubrey Brabazon  Vincent O'Brien  Frank Vickerman
1947 Fortina  Richard Black  Hector Christie  3rd Baron Grimthorpe
1946 Prince Regent  Tim Hyde  Tom Dreaper  Jimmy Rank
1945 Red Rower  Davy Jones  Lord Stalbridge  Lord Henry Stalbridge
1944 race cancelled  due to World War II
1943 race cancelled  due to World War II
1942 Medoc II  Frenchie Nicholson  Reg Hobbs  7th Earl of Sefton
1941 Poet Prince  Roger Burford  Ivor Anthony  David Sherbrooke
1940 Roman Hackle  Evan Williams  Owen Anthony  Dorothy Paget
1939 Brendan's Cottage  George Owen  George Beeby  Jean Smith-Bingham
1938 Morse Code  Danny Morgan  Ivor Anthony  Dealtry C. Part
1937 race cancelled  due to flooding
1936 Golden Miller  Evan Williams  Owen Anthony  Dorothy Paget
1935 Golden Miller  Gerry Wilson  Basil Briscoe  Dorothy Paget
1934 Golden Miller  Gerry Wilson  Basil Briscoe  Dorothy Paget
1933 Golden Miller  Billy Stott  Basil Briscoe  Dorothy Paget
1932 Golden Miller  Ted Leader  Basil Briscoe  Dorothy Paget
1931 race cancelled  due to frost
1930 Easter Hero  Tommy Cullinan  Jack Anthony  John Hay Whitney
1929 Easter Hero  Dick Rees  Jack Anthony  John Hay Whitney
1928 Patron Saint  Dick Rees  Stanley Harrison  F. W. Keen
1927 Thrown In  Hugh Grosvenor  Owen Anthony  Lord Henry Stalbridge
1926 Koko  Tim Hamey  Alfred Bickley  Frank Barbour
1925 Ballinode  Ted Leader  Frank Morgan  Christopher Bentley
1924 Red Splash  Dick Rees  Fred Withington  Humphrey Wyndham